מהי אוטומציה וכיצד היא מסייעת לענף הרפואה?

אוטומציה מהווה חלק חשוב בטכנולוגיה המודרנית וכן – היא הגיעה גם לעולם הרפואה. למעשה, מעטים התחומים שבהם היא עדיין לא מקבלת ביטוי, כזה או אחר. מסתבר, שבתחום הרפואה יש לה פוטנציאל רב, שחלקו עדיין לא מנוצל. במה זה מתבטא? ומי מוביל בארץ בפיתוח ואספקת פתרונות מתקדמים לנושא זה?

פתרון לתהליכים מאתגרים

בעולם הרפואה ישנם תהליכים רבים של פיתוח, ייצור, בדיקות ועוד, אשר מציבים אתגרים לא קטנים. מייד נציג כמה מהם. אתגרים אלה לא שונים מבחינות רבות, מאלה שעומדים בפני תעשיות אחרות מסוגים שונים. באופן דומה, גם הפתרונות עבורם, עשויים להילקח מאותם עולמות טכנולוגיים אשר מסייעים לתעשיות אחרות ותחומי מקצוע שונים מאוד. באמצעות בניית מכונות למעבדות למשל, ניתן לפתור אתגרים אלה ונוספים. אוטומציה, רובוטיקה וטכנולוגיה בכלל, מסייעים באופנים כאלה ונוספים לייעל תהליכי עבודה בסביבות רפואיות, לצמצם סיכונים ועוד. בהגדרה קצרה, אוטומציה היא ניהול אוטומטי של תהליכים טכניים שונים, באמצעות מנגנון אלקטרוני כלשהו. זה יכול להיות מנגנון בקרה אלקטרוני פשוט עם תרמוסטט, ששולט בטמפרטורה במיכל במסגרת תהליך מחקר רפואי. זה יכול להיות רובוט משוכלל, שהוא חלק מקו ייצור של ציוד רפואי מתקדם. יש מכונות הרכבה, יש מערכות בדיקה אוטומטיות, רובוטים מסוגים שונים ועוד. עקרונית, אוטומציה עשויה להתבטא גם ברמת התוכנה בלבד. האפשרויות רבות. מתי באופן ספציפי זה דרוש?

דוגמאות לתועלות

המצבים בהם אוטומציה מסייעת ברפואה רבים, אך ניתן לציין במיוחד את הדוגמאות הבולטות הבאות:

  • חזרות – כאשר דרוש ביצוע של עבודה מונוטונית מאוד, לאורך זמן רב.
  • דיוק – כאשר יש חשיבות רבה לדיוק בביצוע העבודה.
  • סכנה – כאשר סביבת העבודה מסוכנת לבני אדם או אופן העבודה מציב אותם בסיכון מסוים.

 

 

במקום ולצד העובד האנושי

אחד ההיבטים הבולטים של האוטומציה ברפואה ובכלל, הוא היבט השלכותיה על השימוש בעובדים אנושיים. כיצד זה מתבטא?

  • החלפת עובדים אנושיים – פעמים רבות, אוטומציה מחליפה עובדים אנושיים. לעתים מדובר בתהליכים שבוצעו בידי אדם ובהדרגה משולבת בהם אוטומציה. במקרים אחרים, אלה תהליכים שמתוכננים מראש להיות מבוצעים באופן אוטומטי, על ידי מכונה.
  • הגברת הצורך בעובדים מסוג אחר – במקביל להחלפת חלק מכוח האדם, עצם השימוש ברובוטים מחייב עבודה וכוח אדם מסוגים אחרים. דרושה יותר עבודה בבחירת פתרונות אוטומציה ומומחים לתחום זה, כולל חיצוניים. דרוש פיקוח אנושי על עבודת המכונות, תכנון וכיוון אופן פעולתן בדרכים שונות.
  • עבודה לצד עובדים אנושיים – כמו כן, חשוב לזכור שתהליכי עבודה אוטומטיים רבים כוללים גם בני אדם. כלומר, התהליך עצמו, משלב פעולות שעושה האדם עם פעולות שמבצעת מכונה. נקודה מעניינת, היא שרובוטיקה דורשת לרוב הפרדה בין הרובוט לעובד האנושי, מטעמי בטיחות. אך יש כיום גם רובוטים מיוחדים, שנועדו לעבוד באופן בטוח ממש בשילוב בני אדם, ללא הפרדה.

ארק אוטומציה – כתובת אחת לכל הדרוש

חברת ארק אוטומציה היא מומחית וותיקה ובולטת, אשר עוסקת בפיתוח וייצור פתרונות אוטומציה, רובוטיקה ומכונות מסוגים שונים. החברה מנוסה גם ביישום פתרונות אלה לעולם הרפואה, עם פרויקטים כגון מכונת בדיקה לאטימות מזרק רפואי. בין אם דרושות לכם מכונות למעבדות או אוטומציה לרפואה מכל סוג אחר, תגלו שארק אוטומציה מספקת פתרון כולל, עבור כל הדרוש. כולל ייעוץ, פיתוח, ייצור המכונות ותמיכה בשימוש השוטף בהן. בעזרתה תוכלו לפתח פתרונות שתפורים במיוחד עבור דרישות מיוחדות, ככל שיש לכם. לחילופין, תוכלו לבחור בפתרונות מתקדמים קיימים, כגון רובוטים מסוגים שונים ומיצרנים בינלאומיים מובילים.

לסיכום

כבר כיום, אוטומציה ורפואה הולכים היטב ביחד, במקרים רבים. קרוב לוודאי, שבעתיד נוסיף ונראה זאת מתרחב. כמו כן, למי שזקוקים לשירותי עזר בתחום זה, יש כתובת מצוינת לפנייה בארץ – חברת ארק אוטומציה.

אולי תאהב גם

נגישות