שיניים שחורות אצל ילדים: ממה זה נגרם ואיך מטפלים?

שיניים שחורות אצל ילדים היא בעיה העלולה להדאיג הורים ומטפלים ולעורר שאלות לגבי הסיבות ואפשרויות הטיפול השונות. שינוי צבע השיניים יכול להעיד על בעיות שיניים בסיסיות או מורכבות הדורשות טיפול, ולכן חשוב לדעת מה לעשות במקרה זה. במאמר זה נחקור את הגורמים הפוטנציאליים לשיניים שחורות אצל ילדים ונדון באפשרויות הטיפול השונות הזמינות לטיפול בבעיה זו, כך שתהיו מוכנים לכל מצב.

הגורמים לשיניים שחורות אצל ילדים

עששת

אחת הסיבות השכיחות לשיניים שחורות אצל ילדים היא עששת. כאשר חיידקים בפה מייצרים חומצות השוחקות את אמייל השן, זה יכול להוביל להיווצרות חורים. אם הם לא מטופלים, הם עלולים להתקדם ולגרום לשן הנגועה להיראות בצבע שחור או כהה יותר. היגיינת פה לקויה, צריכת מזון ומשקאות ממותקים ובדיקות שיניים בתדירות נמוכה הם גורמים שכיחים היכולים להוביל ליצירת עששת אצל ילדים.

נמק הרקמה הפנימית של השן

נמק של הרקמה הפנימית ביותר בשן, המכילה עצבים וכלי דם, יכול גם לגרום לשיניים שחורות אצל ילדים. מצב זה עלול להתרחש כתוצאה מעששת חמורה, מטראומה לשן או מזיהומים דנטליים לא מטופלים. כאשר שכבה זו נדבקת או נפגמת, צבע השם הפגועה עלול להשתנות ולהפוך לשחור או לאפרפר.

תרופות

קיימים מקרים מסוימים שבהם תרופות עלולות לגרום לצביעת השיניים של הילדים בשחור. תרופות יכולות להיקשר לסידן בשיניים מתפתחות, מה שמוביל להכתמה קבועה או לשינוי הצבע שלהן. חשוב לציין שזוהי תופעת לוואי נדירה המתרחשת בדרך כלל רק בשימוש ממושך או במינון גבוה של אנטיביוטיקה, אבל חשוב שהורים יהיו מודעים לסיכונים הפוטנציאליים הקשורים לתרופות מסוימות.

טראומה או פציעה

טראומה או פציעה בשיניים כתוצאה מנפילות או מתאונות עלולות לגרום לנזק למבנה השן ולגרום לשינוי הצבע לשחור. כאשר השן עוברת טראומה היא עלולה להשתבש עקב דימום פנימי, נמק הרקמה הפנימית של השן או שקיעת פיגמנטים בדם בתוך מבנה השן. הערכה וטיפול מהירים של רופא שיניים נחוצים כדי למנוע סיבוכים נוספים.

 

 

אפשרויות טיפול בשיניים שחורות אצל ילדים

פנייה לרופא באופן מיידי

אם השן של הילד שלכם מתחילה להציג גוון מאיים, חשוב לנקוט פעולה מיידית. קבעו בדחיפות תור לאחד מרופאי השיניים המומלצים של אתר T, המתמחים בטיפולי שיניים לילדים ויכולים לספק אבחון מדויק ותוכנית טיפול מפורטת. חשוב לפנות לטיפול כמה שיותר מהר ולא לדחות את זה למועד מאוחר יותר.

סתימות שיניים

במקרים שבהם שיניים שחורות נגרמות מעששת או מחורים בשיניים, ניתן להמליץ על סתימות שיניים כדי לשחזר את המבנה ואת המראה של השן הפגועה. במהלך הליך זה מסירים את החלק הנרקב של השן וממלאים את החלל בחומר מיוחד. סתימות דנטליות לא רק נותנות מענה לחששות האסתטיים הקשורים בשיניים שחורות אלא גם מונעות ריקבון נוסף ומשחזרות את הפונקציונליות של השן שאולי אבדה.

טיפול ברקמות הפנימיות

אם שיניים שחורות נגרמות כתוצאה מנמק או מזיהום, ייתכן שיהיה צורך בטיפול ברקמות הפנימיות כדי להציל את השן הפגועה ולהקל על הסימפטומים. טיפול זה כולל את הסרת הרקמה הנגועה או הפגועה ממערכת תעלות השורש של השן, חיטוי האזור ומילויו בחומר תואם. במקרים מסוימים ניתן להניח כתר דנטלי מעל השן המטופלת כדי לספק הגנה ותמיכה נוספת.

הלבנת שיניים

לילדים שהשיניים השחורות שלהם נגרמות מהכתמה הקשורה לתרופות או לשינוי צבע שטחי, טיפולי הלבנת שיניים מקצועיים עשויים לשפר את מראה השיניים. שיטה זו יכולה להבהיר ביעילות כתמים ושינויי צבע, אבל ייתכן שהיא לא תתאים לכל המקרים של שיניים שחורות, במיוחד אלה שנגרמו על ידי גורמים פנימיים כמו נמק הרקמה הפנימית של השן.

כתרים דנטליים

במצבים שבהם השן של הילד משתנה מאוד בצבע, נפגמת או נחלשת, יכול להיות שרופא השיניים ימליץ על כתר דנטלי כדי לשקם את מראהו ואת תפקודו. כתרים דנטליים מכסים את כל פני השן הנראה לעין ומספקים הגנה, חוזק ואסתטיקה. ניתן לייצר כתרים מחומרים שונים, כמו למשל חרסינה, מתכת או שילוב של שניהם, בהתאם לצרכים ולהעדפות האישיות שלכם ושל הילד.

לסיכום

שיניים שחורות אצל ילדים יכולות להיגרם מגורמים, וחשוב להיערך לכך ולדעת איך לטפל. אם שמתם לב שאחת מהשיניים של הילדים שלכם שינתה צבע, פנו לרופא שיניים כדי שיספק לכם את כל התשובות הרצויות ויעזור לכם במקרה הספציפי. טיפול בזמן יכול להיות מה שיציל להם את השיניים.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

שאלות נפוצות

השחרת שיניים של ילדים יכולה להיגרם מגורמים שונים: עששת, נמק רקמות, שימוש בתרופות וטראומה או פגיעה בשיניים.

כן, שיניים שחורות אצל ילדים יכולות להיות סימן לעששת.

כן, תרופות מסוימות עלולות לגרום לשינוי צבע השיניים של הילדים לשחור. תרופות יכולות להיקשר לסידן בשיניים מתפתחות אצל ילדים קטנים, מה שמוביל להכתמה קבועה או לשינוי צבע.

הדבר החשוב ביותר הוא קודם כל לפנות לטיפול רפואי. רופא שיניים יחליט עם יש צורך בסתימות דנטליות, בטיפול ברקמות, בהלבנת שיניים, בכתרים דנטליים או בטיפול אחר.

אולי תאהב גם

נגישות