כאב בעצם הזנב: ממה הוא נובע ואיך אפשר לטפל בו?

סובלים מכאבים בעצם הזנב? מדובר באחת התופעות המציקות ביותר שיש, כאשר הסובלים ממנה הם בעיקר אנשים המבלים את רוב זמנם בישיבה, אולם לא מדובר בגזירת גורל. במאמר זה ריכזנו עבורכם את כל המידע שחשוב לדעת על עצם הזנב, על הכאבים שעלולים להתעורר בה וגם מה תוכלו לעשות כדי להקל על כאבים אלה.

מהי עצם הזנב?

עצם הזנב, הידועה גם בשם "עצם העוקץ", מורכבת מ-4 חוליות שהתאחו לכדי עצם אחת והיא למעשה מהווה את העצם האחרונה בשרשרת העצמות של עמוד השדרה שלנו. מעניין לדעת כי מדובר בעצם שנותרה כשריד בגופנו מהזנב שהיה בשלבים אבולוציוניים קודמים של בני האדם. תפקידה המשמעותי ביותר של העצם הוא לשאת את משקל גופנו ולתמוך בעמוד השדרה בזמן ישיבה. לכן, כל פעולה שמפעילה עומס על העצם הזו, כמו ישיבה ממושכת מדי, עלולה לגרום לכאבים ולתחושת אי נוחות בעצם הזנב. מידע נוסף על התופעה תוכלו לקרוא באתר של מרכז רפאל לרפואה משלימה, המעניק מענה למגוון רחב של בעיות בפתרון כאבים ומחלות כרוניות.

כאבים בעצם הזנב – למה זה קורה?

כאשר יש בעיות באזור עצם הזנב, לרבות דלקות ברקמות החיבור של העצם, הן בדרך כלל יתבטאו בכאבים. ישנם גורמים רבים העלולים להביא להופעת כאבים בעצם הזנב. כאבים חזקים עלולים לנבוע, לדוגמה, כתוצאה מפגיעה פיזית חיצונית, כמו נפילה, חבלה, תאונות דרכים ואף יכולה להיות פציעה באזור כתוצאה מפעילות גופנית. כמו כן, עומס יתר על אזור עצם הזנב כמו רכיבה על אופניים או ישיבה ממושכת, עלול לגרום לכאבים ולחוסר נוחות. במקרים מסוימים, כאבים באזור זה יכולים אפילו להיות תוצאה של הריון ולידה או של כאב המוקרן מאזור אחר בגוף.

 

 

נוסף על כל אלו, כאבים בעצם הזנב עלולים להתעורר כתוצאה מפגיעה עצבית. מערכת העצבים שלנו היא סוג של רשת תקשורת המפקחת על תהליכים שונים בגוף ועל מידע שמתקבל מסביבה החיצונית והפנימית. בין היתר, היא מקושרת לאיברי חישה, לשרירים ולעצמות ברחבי הגוף. כאשר נגרמת פגיעה חיצונית שגורמת לקטיעה חלקית או מלאה של העצב המרכזי שמספק מידע לאזור עצם הזנב, או כאשר יש לחץ מתמשך על העצב (לדוגמה, בעקבות ישיבה ממושכת או בשל גידול המתפתח בסמוך לעצב), עלול להיגרם הרס של הרקמות באזור וככל הנראה תתפתח דלקת במקום.

כך תטפלו בכאבים בעצם הזנב

אם אתם סובלים מכאבים בעצם הזנב, בראש ובראשונה מומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיאבחן את הגורם לכאבים. אבחון הבעיה הוא חלק מרכזי בטיפול, משום בהתאם לאבחון יוכל הרופא להעניק לכם את הטיפול המיטבי ביותר. אחת הדרכים היעילות לאבחון בעיות בעצם הזנב היא על ידי בדיקה פיזית של נוירולוג מומחה, ולעתים יש צורך גם בצילום רנטגן.

ישנן טכניקות שונות לטפל בכאבים בעצם הזנב, כאשר במקרים הקיצוניים ביותר יש צורך בהתערבות כירורגית (ניתוח). אולם בדרך כלל, הטיפול בכאבים יהיה באמצעים שמרניים יותר כמו פיזיותרפיה, ישיבה על כרית U במטרה להפחית את הלחץ על האזור בזמן ישיבה, קירור וחימום האזור ובגדול, כל הימנעות מפעולות שמגבירות את העומס על עצם הזנב.

סיכום

לסיכום, ישנם גורמים רבים העשויים להביא לכאבים באזור עצם הזנב, ואכן מדובר בתופעה לא נעימה. אם גם אתם סובלים מכאבים באזור זה, אנחנו ממליצים לכם לפנות לרופא מומחה בהקדם ולקבל אבחנה מדויקת כדי לקבל את הטיפול המתאים ביותר.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד

אולי תאהב גם

נגישות