ממשים את הזכויות: חולי סרטן זכאים למענק חד פעמי מהמדינה

מחלת הסרטן היא אחת המחלות הקשות ביותר שקיימות, כזו המצריכה מאבק בכל החזיתות הן מצד החולה עצמו והן מצד בני המשפחה המלווים אותו. מעבר לטיפולים הרפואיים ולצורך הממשי לחפש כל אפשרות שהיא לטיפול, חשוב מאד שחולים ובני משפחותיהם יפעלו בנוסף למיצוי זכויות וקבלת כספים שיעזרו להתמודד עם הצורך בתרופות, עם אובדן ימי העבודה, עם התשלום לאבחונים פרטיים וכן הלאה. בדיוק לצורך הדברים האלו מעניקה המדינה מענק חד פעמי לחולי סרטן לאחר האבחון, והוא מצטרף כמובן לעוד זכויות ופיצויים שלהם חולים זכאים. בואו נדבר על הפיצוי החד פעמי הזה וגם על הזכויות הנוספות של חולים אונקולוגיים.

מהו המענק החד פעמי לו זכאים חולי סרטן?

המענק המדובר הוא סכום כספי הניתן למאובחנים, פיצוי חד פעמי לחולי סרטן לאחר אבחון וכסף שבאמצעותו אפשר להיערך באופן ראשוני להתמודדות עם המחלה ועם הטיפולים, זאת לפני שמתקבלות תביעות לקבלת קצבאות והטבות מטעם המוסד לביטוח לאומי ורשויות אחרות של המדינה. היקף המענק נקבע על פי קריטריונים רפואיים ורמת ההכנסה של כל חולה או של הורי החולה, באם מדובר בקטין.

את הבקשה יש להגיש דרך העובדות הסוציאליות של המכונים והמחלקות האונקולוגיות של בתי החולים וקופות החולים במהלך תקופת האבחון ובטרם נתקבלו התביעות וההטבות האמורות. את הבקשה מגישים באמצעות שני טפסים שניתן להוריד מאתר האינטרנט של האגודה למלחמה בסרטן – טופס אישור רופא המכון האונקולוגי וטופס בקשת סיוע לחולים בגירים (או בקשה לסיוע לילד חולה סרטן במקרה של קטינים). מידע נוסף בנושא הזה תוכלו למצוא בכל זמן באתר LawTip המרכז הרבה מאד מידע חיוני על זכויות של חולים ומימוש זכויות באופן כללי. באתר גם תוכלו למצוא המלצות לעורכי דין ואנשי מקצוע נוספים שיוכלו לעזור לכם לממש את הזכויות שלכם במידת הצורך.

 

 

זכויות חולים אונקולוגיים מטעם המדינה

חולי סרטן עשויים להיות זכאים לקבלה של מגוון קצבאות מטעם מדינת ישראל, לרבות קצבת נכות כללית, קצבת שירותים מיוחדים ופטור מתשלום מס הכנסה. מומלץ מאד לצרף למסמכי התביעה של הזכויות גם טופס פנייה לביטוח לאומי אותו ממלא האונקולוג המטפל (את הטופס ניתן להוריד מהאינטרנט). הטופס הזה יוצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן והמטרה שלו היא לסייע לחולים למצות את הזכויות שלהם מול המוסד לביטוח לאומי ולהקל את התהליך של קביעת הנכות הרפואית לצורך קבלת כל אחת מהזכויות האלו.

קצבת נכות כללית

על מנת לקבל קצבת נכות כללית יש לעמוד בשלושה תנאים בסיסיים:

  • נכות רפואית העולה על 40 או 60 אחוזים.
  • אובדן כושר עבודה. יש להוכיח כי כושר העבודה נפגע ב-50 אחוז לפחות ובהתאם לכך גם נקבעת דרגת הפגיעה בכושר העבודה.
  • גובה ההכנסה של כל חולה.

קצבת שירותים מיוחדים

חולי סרטן שנמצאים במצב סיעודי, זכאים לקבל בנוסף גם קצבת שירותים מיוחדים. מצב סיעודי מוגדר כמצב שבו החולה תלוי בזולת לביצוע פעולות שגרתיות כמו לבישת בגידה, רחצה, אכילה, עשיית צרכים וכן הלאה. הכסף הניתן על ידי ביטוח לאומי במסגרת קצבת שירותים מיוחדים מאפשר לחולים ולבני משפחותיהם לשלם על עזרה וסיעוד מקצועי.

לסיכום, אל תתפשרו על הזכויות שלכם ושל היקרים לכם

מחלת הסרטן היא מחלה קשה בהחלט ובשלב הזה חשוב לגייס את כל העזרה הכספית שניתן כדי להתמודד איתה. אם אתם לא בטוחים מה מגיע לכם, היכנסו לאתר ואספו את כל המידע החשוב. לאחר מכן אל תהססו להיעזר באנשי מקצוע במידת הצורך כדי לממש את הזכויות. רק בריאות!

אולי תאהב גם

נגישות