מערכת הבריאות של פורטוגל – המדריך השלם לישראלים

מי שמתעניינים בהוצאת אזרחות פורטוגלית, מתעניינים באופן טבעי גם בהיבטים רבים של החיים במדינה זו כאזרחים. אחד ההיבטים החשובים ביותר, הוא נושא מערכת הבריאות.

כיצד מוציאים אזרחות פורטוגלית

יהודים שהם צאצאי היהודים שעזבו את פורטוגל ביוזמתם או כאלה שגורשו ממנה, החל מסוף המאה ה-15, עשויים להיות זכאים לאזרחות פורטוגלית. מדובר בתהליך מסודר, שמתחיל מבדיקת זכאות לאזרחות כזו, אותה מוכיחים באמצעות מסמכים שונים והיא נבדקת על ידי הקהילה היהודית בפורטוגל. לאחר מכן ישנו תהליך בקשת אזרחות מהממשלה. במידה וזו אושרה, תוכלו להמשיך להוצאת תעודת זהות פורטוגלית ולקבלת דרכון פורטוגלי. למידע נוסף על הוצאת דרכון פורטוגלי לחצו כאן וכן לבדיקת זכאות. חשוב לציין, שקבלת אזרחות זו מאפשרת הוצאת דרכון פורטוגלי, אשר מספק לכם גישה קלה במיוחד לכל האיחוד האירופי. למעשה, הוא פותח אפשרויות רבות, מבחינת עבודה, מורים ונסיעות במסגרת האיחוד. השקעות בחו"ל וגם לימודים, עשויים להיות קלים יותר בעקבות זאת.

מערכת הבריאות של פורטוגל

בדומה למצב בישראל ובמדינות רבות אחרות, גם בפורטוגל יש מערכת בריאות ציבורית, לצד שירותי בריאות פרטיים. האוכלוסייה היא באופן כללי בריאה יחסית ועם תוחלת חיים גבוהה. ישנה בפורטוגל גם מערכת בריאות משנית אשר מתמקדת בעובדי חברות גדולות במשק ובמגזרים שונים באוכלוסיה (רלוונטית בעיקר לפקידי ציבור, אנשי צבא וכדומה). עבור מקרי חירום, יש מספר אליו ניתן להתקשר (כמו 101 בארץ) ושירותי רפואת חירום אשר מנוהלים בידי מרכז ארצי לנושא זה.

מערכת הבריאות של פורטוגל - המדריך השלם לישראלים

מערכת הבריאות הציבורית

אזרח פורטוגלי חייב לשלם ביטוח למדינה (ביטוח לאומי) בכדי להיות זכאי ליהנות משירותי הבריאות שהיא מציעה.

שירותים אלה, כוללים בין השאר עלויות אשפוז בבתי חולים, תרופות מסוימות, ביקורים אצל רופאים מומחים ועוד.

מצב מערכת הבריאות במדינה זו נחשב כיום לטוב, בשונה ממצבה הרעוע בעבר, והוא משתפר בהתמדה. מבוגרים מעל גיל 65 זוכים לסיוע מיוחד, אשר מתבטא בהוזלה ניכרת (עד כדי מימון מלא) של תרופות ושל תהליכים דוגמת התאמת שיניים תותבות (להן יש הרבה חידושים בשנים האחרונות). מערכת הבריאות הציבורית מספקת שירותים דרך בתי החולים, רשתות מרכזים רפואיים (agrupamentos de centros de saúde) ויחידות רפואיות מקומיות (unidades locais de saúde).

מערכת הבריאות הפרטית

כמו בכל מדינה, גם בפורטוגל זמינים ביטוחי בריאות שונים, אשר ניתן לעשות באופן פרטי. כמו כן, ניתן לפנות לשירותי רפואה פרטיים גם ללא ביטוחים כאלה. שירותי הרפואה הפרטיים עשויים להיות יקרים יותר, אך הם מציעים מגוון רחב של אפשרויות. אנשים רבים משלבים אלמנטים של ביטוח ציבורי ופרטי והסתייעות בגורמי רפואה ציבוריים ופרטיים כאחד.

היבטים נוספים

עשויים להיות עוד היבטים רבים של נושא מערכת הבריאות, אשר יהיו רלוונטיים לאנשים ספציפיים. למשל רמת מערכת הבריאות מבחינת רפואת שיניים, לגבי מי שסובל מכך במיוחד. אלה דברים שתוכלו לברר נקודתית. זמינות השירותים הרפואיים, תהיה תלויה כמובן גם במקום שבו תגורו או תשהו בפורטוגל. באופן טבעי, בערים גדולות יש טווח אפשרויות גדול יותר מבחינה רפואית. ברובן גם תמצאו בתי חולים, אשר פתוחים ברציפות. במקומות מרוחקים יותר, ערים קטנות וכפרים, המצב עשוי להיות שונה ואף לחייב הגעה לעיר גדולה שנמצאת קרוב. רמת הרוקחים בפורטוגל גבוהה יחסית וקל להשיג תרופות ללא מרשם. עוד נקודה חשובה שמסייעת, היא שאנשים רבים בפורטוגל דוברים אנגלית ובמיוחד רופאים.

לסיכום

היבט הבריאות הוא כמובן היבט חשוב ביותר במעבר למדינה אחרת, בין אם המעבר קבוע או זמני. לכן, מומלץ להכיר נושא זה היטב וגם להתעדכן בו בהמשך, במידת הצורך.

אולי תאהב גם

נגישות