היישר מהשמש: מהו ויטמין D ולמה אנחנו זקוקים לו?

ויטמין D

בניגוד לרוב הוויטמינים, ויטמין D ניתן לייצר דרך קרני השמש. דאגה לרמת תקינות של ויטמין D  היא חשובה לא רק בעבור ספיגת סידן ובניית העצם אלא גם בעבור תינוקות עם ברחם אימם. כל מה שרציתם לדעת אודות הלהיט של תחום תוספי התזונה – במדריך הבא.

ויטמין D: הכוכב של עולם תוספי התזונה, ולא בכדי

אין ספק כי המודעות לאורח חיים בריא הוביל לא מעט מבוגרים להתעניינות הולכת וגוברת בתחום של תוספי התזונה, ובפרט בכל הקשור לוויטמינים. למעשה, הכוכב התורן של עולם תוספי התזונה הוא ויטמין D – הוויטמין היחיד שגוף האדם יכול לייצר, באדיבות קרני השמש. שורה ארוכה של מחקרים הציגו קשר בין מחסור בוויטמין D  לקצב עליית מסת השריר, כמו גם לצורך הימנעות מעלייה במשקל. בנוסף לכך, ויטמין D נחשב לבעל חשיבות גבוהה מאוד בעבור מבוגרים בגיל השלישי, וזאת בשל העובדה כי הוא משפיע על שיווי המשקל כמו גם על קצב ספיגת הסידן במעי. במידה ונוטלים באופן קבוע ויטמין D, ניתן להפחית את הסיכוי לשברים בצוואר הירך בשיעור של 30%, כפי שהוכח במחקר גדול שנערך באנגליה. קבלת מידע נוסף על ויטמין D יכולה לספק לכם לא רק את היכולת לדאוג לבריאות שלכם, אל גם לילדים, כפי שנסביר כעת. אבל רגע לפני, בואו נבין מהו ומדוע הוא מהווה מרכיב חשוב בניהול אורח חיים בריא אך גם מאוזן.

מהו ויטמין D?

ויטמין D הוא למעשה קבוצה של חמש תרכובות אשר מסייעות לאיזון של הסידן כמו גם הזרחן בגוף האדם. קבוצת התרכובות הזו התגלתה ע"י חוקר בשם אלמר מקקולום בתחילת שנות ה-20, ומאז נערכו מאות מחקרים שניסו להבין מהי מידת ההשפעה של הוויטמין על גוף האדם. מחקרים אלו מצאו שורה ארוכה של יתרונות, כאשר היתרון הבולט הוא כמובן היכולת של גוף האדם לייצר באופן עצמאי את הוויטמין דרך קרני השמש או דרך צריכה של מזון ותוספי תזונה. ישנם לא מעט גורמים שמשפיעים על מצב הוויטמין בגוף והם כוללים בין היתר את הגיל, עונות השנה, תזונה, פיגמנטציה של העור כמו גם מיקום גיאוגרפי.

לא רק למבוגרים

ב 7% מכלל ההריונות מופיע סיבוך בדמות רעלת היריון. למרות שמדובר בסיבוך שלרוב אינו מסכן את האם והעובר, הוא עלול לא פעם להוביל ללידה מוקדמת. בשל כך, ישנה חשיבות גבוהה לריכוז של ויטמין D לטובת בניית השלד של העובר, ובהתאם לכך גם הפחתה בסיכוי של ניתוח קיסרי בעקבות לידה מוקדמת. בשל כך, גם מומחים לתחום הילודה ממליצים לנשים בהיריון לצרוך ויטמין D דרך תוספי תזונה ייעודים בנוסף לחשיפה מבוקרת לקרני השמש.

כיצד נדע האם קיים מחסור בוויטמין?

במידה ואתם עולים במשקל, מזיעים, מפגינים חולשה ועייפות כמו גם סובלים מיתר לחץ דם – רצוי לגשת לרופא לטובת בדיקת דם פשוטה שבמסגרתה ניתן להבין האם קיים חוסר. במידה וכן, המינון המומלץ למבוגרים הוא בין 1,000-2,000 ליום ואילו לתינוקות מדובר ב 400 יחידות. דרך נטילה של תוספי תזונה המאושרים ע"י משרד הבריאות ניתן להתגבר על המחסור, אך צריך להקפיד ולא לחשוף תינוקות לקרני השמש. במקום זאת, ניתן להעניק לכם מקור תזונתי של ויטמין מקבוצת 3D, בהתאם להמלצת הרופא המטפל.

לסיכום, מדובר בוויטמין חשוב מאוד להתפתחות התקינה של עוברים אך גם לאורח חיים מאוזן. ככל שאנו מתבגרים, היכולת של הגוף לייצר באופן עצמאי את הוויטמין פוחתת, ועל כן בעלי עור כהה, צמחונים, קשישים וכן מבוגרים שנוטלים תרופות נדרשים לבחון את רמות הוויטמין ולהתאים אותם לטווח הנורמה, ובכך לקבל את היתרונות הרבים שהוויטמין מעניק.

אולי תאהב גם

שיניים שחורות אצל ילדים: ממה זה נגרם ואיך מטפלים?

גלו טיפים של מומחים לטיפול בשיניים השחורות או הדהויות של ילדכם. למדו על הסיבות, הפעולות המיידיות שיש לנקוט ואסטרטגיות טיפול שיניים ארוכות טווח כדי להבטיח בריאות פה אופטימלית לקטנטנים שלכם. מדריך מקיף זה מספק ייעוץ מעמיק ממומחים לרפואת שיניים לילדים כיצד לנהל ולמנוע שינוי צבע שיניים אצל ילדים.

אני רוצה לקרוא עוד >>
נגישות