מפחיתים לחץ ומשפרים זיכרון: למה מומלץ לקרוא ספרים?

אחד הדברים הטובים שתוכלו לעשות למען המוח שלכם הוא קריאת ספרים. במהלך הקריאה, המוח מתמקד לאורך זמן בעלילה, בדמויות ובתיאורים וכך הוא מתפתח. כולם יודעים שכדאי לקרוא ספרים, אבל למה? במאמר שלפניכם פירטנו על כל היתרונות שבקריאת ספרים.

שיפור האינטליגנציה

יש הטוענים כי ילדים שקוראים באופן קבוע הינם בעלי סיכוי גבוה להפוך לאינטליגנטים יותר. כישורי קריאה מוקדמים עשויים להגביר את רמת האינטליגנציה, אך גם קריאה בגיל מאוחר עשויה לשפר אותה. קריאת רבי מכר מומלצים כמו אל תספר לאחיך מייצרת גירוי מנטלי למוח, בדומה לפתירת פאזלים או משחקים אחרים, שומרת על המוח חזק ובריא ומאטה את תהליכי היווצרות האלצהיימר.

הפחתת רמות הלחץ

אם אתם חווים רמות גבוהות של לחץ לאורך היום, כדאי לשקול ללכת לטיפול קוגניטיבי התנהגותי או פשוט לקרוא ספר, שכן סוגים מסוימים של ספרים עשויים לעורר תחושות של שלווה ורוגע. טקסטים רוחניים עשויים לגרום להורדת לחץ הדם ולהעצמת תחושת הנינוחות, בעוד ספרי הדרכה לעזרה עצמית עשויים להקל על מצבים כמו דיכאון ומחלות נפש קלות אחרות. קריאת ספרים נותנת לנו הזדמנות "לברוח" מהדאגות והלחצים של היומיום, להתנתק מהבעיות בהווה ולהישאב לתוך מימד מקביל של דמויות ועלילה.

שיפור הזיכרון

ההתעמלות הטובה ביותר למוח היא כנראה קריאת ספרים. קריאה יומית עשויה להפעיל ולשפר את התפקודים הקוגניטיביים, וכן לשפר את תפקודי השפה והזיכרון. בנוסף, כאשר קוראים ספר לאחר הפוגה, המוח מתאמץ כדי להיזכר בכל הפרטים והעלילות שהתרחשו קודם לכן. כל פעם שאנחנו לומדים או קוראים משהו חדש, המוח מייצר קשר (סינפסה) שמתחזק כשאנחנו נזכרים בו. אם אתם רוצים לאתגר את המוח, התחילו לקרוא כמה ספרים במקביל ובכל יום המשיכו לקרוא בספר אחר.

 

 

שיפור אוצר המילים

קריאה יכולה לשפר ולהגדיל את אוצר המילים. ככל שתקראו יותר, כך גדל הסיכוי שתיפגשו בעוד מילים חדשות ותעשירו את הידע שלכם בנושאים שונים. המילים והפתגמים שאפשר ללמוד מספרים ימצאו את דרכם לאוצר המילים היומיומי, ויהפכו אתכם לרהוטים יותר ובעלי יכולת ביטוי עצמית גבוהה יותר. אנשים בעלי אוצר מילים גבוה הינם בעלי סיכוי גבוה להתקבל לעבודה ולהתקדם בה, וכן בעלי ביטחון עצמי לדבר עם כל אחד ובכל רמת שיח.

שיפור הקשב והמיקוד

חיי היומיום מאלצים אותנו לחלק את הזמן בין המון דברים, כך שנוצרים מצבים בהם אנחנו מתקשרים עם מספר אנשים בו זמנית, מבצעים מטלות ובוהים בטלפון. התנהגות זו מורידה את האפקטיביות שלנו, כי אנחנו פחות מתמקדים בכל דבר ודבר. כשקוראים ספר, כל המיקוד שלנו מתרכז בו, וכל העולם החיצוני כמעט ונעלם. כדאי לנסות לקרוא כרבע שעה לפני העבודה, כדי לשפר את הריכוז ולסייע לנו להיות יעילים יותר.

שיפור כישורי הכתיבה

קריאת ספרים לרוב מעודדת כתיבה. כפי שמוזיקאים מושפעים ממוזיקה שהם שומעים, כך גם אנשים יכולים להיות מושפעים מהספרים שהם קוראים, לשאוב מהם רעיונות ולקבל השראה ליצירות אישיות. ככל שקוראים יותר, כך נחשפים ליותר תכנים כתובים, והמוח שלנו מתרגם את מה שאנחנו קוראים ומשתמש בידע הזה כשאנחנו כותבים. הרבה סופרים מעידים שהם אוהבים לקרוא בעצמם, ושואבים השראה מספרים אחרים ליצירות שהם כותבים.

לסיכום

קריאת ספרים באופן קבוע יכולה לשפר את האינטליגנציה, להרחיב את אוצר המילים, להפחית את רמות הסטרס ולשפר את כישורי הכתיבה. כדאי להקדיש לפחות 20 דקות ביום לקריאת ספר, ליהנות מהעלילה, הדמויות והתיאורים כמו גם מכל היתרונות של קריאת ספרים.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

אולי תאהב גם

נגישות