כשהמחסום הוא בנפש: טיפול קוגניטיבי התנהגותי כמענה לדפוסי חשיבה שליליים

דפוסי חשיבה שליליים הם אחד הדברים שעומדים בדרכנו להתמודד עם מצבים מייאשים או מתסכלים, וגורמים לנו לפתח קושי רגשי וחרדה. לכל אדם הנסיבות הייחודיות לו, ולכן במקרים שבהם מדובר בתופעה שפוגעת באיכות החיים, כדאי לשקול טיפול פסיכולוגי, ובפרט טיפול CBT המיועד להתמודדות עם דפוסי חשיבה שליליים ואף לטיפול בחרדה ואפילו לטיפול בתופעה כפייתית טורדנית (שלעתים גם היא אחד הגורמים למצב הזה). מהו טיפול CBT ואיך הוא יכול לעזור נגד דפוסי חשיבה שליליים? על כך במאמר הבא.

דפוסי חשיבה שליליים – מהם?

דפוסי חשיבה הם בעצם מחשבות שקובעות את ההתנהגות, הפעולות והתגובות שלנו למצבים שונים, וכאשר הם שליליים, מתפתח קושי להתמודד עם הסיטואציות בהצלחה לצד תחושות תסכול וחרדה, או הגברת חרדה קיימת. לא תמיד ידוע המקור לדפוסי החשיבה השליליים, אך לעתים מדובר בחוויות שונות שעברו על אותו אדם או בתופעת ה-OCD  (הפרעה טורדנית כפייתית – המתאפיינת גם היא במחשבות שליליות לצד ביצוע פעולות טקסיות בנושאים שונים בתחומי החיים). דפוסי המחשבות השליליים פוגעים במישורים מסוימים באיכות החיים ועשויים לגרום למצוקה נפשית ולקושי רגשי להתמודד עם סיטואציות שונות בטווח הקצר או הארוך.

מהו טיפול CBT – ואיך הוא יכול לעזור?

טיפול CBT הוא טיפול פסיכולוגי קצר בדרך כלל, ומתמקד באיתור דפוסי החשיבה השליליים וזיהוי שלהם, הפרדה בין המציאות לבין המחשבות והחלפת המחשבות הללו במחשבות חיובית באמצעות טכניקות למידה ותרגול. מומלץ לבצע טיפול CBT באמצעות מכון מומחה בלבד, כדי לקבל טיפול ממטפלים מוסמכים שיודעים איך לבצע טיפול CBT באופן מקצועי. רק כך ניתן יהיה לטפל במחשבות השליליות, להחליפן במחשבות חיוביות ומועילות יותר, ולשפר את איכות החיים והיכולת של כל אחד להתמודד עם סיטואציות שונות.

כשהמחסום הוא בנפש: טיפול קוגניטיבי התנהגותי כמענה לדפוסי חשיבה שליליים

למה כדאי לבצע את הטיפול מלכתחילה?

המחשבות השליליות יכולות לפגוע באיכות החיים, ובאמצעות טיפול פסיכולוגי קצר יחסית, אפשר להשיג שינוי משמעותי שיסייע בהתקדמות ובהתפתחות החיובית של כל אדם. לטיפול הזה יש הרבה יתרונות: הוא ממוקד ומכוון למטרה ספציפית ולא מחפש את הסיבות לדפוסי החשיבה אלא איך לטפל בהן ולהתמודד איתן, הטיפול הוכח כאפקטיבי ויעיל גם לטווח ארוך, ואת התוצאות שלו אפשר לראות בשטח כאשר מטופלים מתמודדים עם הסיטואציות שגורמות להם לדפוסי חשיבה שליליים או לחרדות. עוד יתרון של הטיפול הוא שניתן לקבל אותו אונליין, והוא גם מתאים לכמה סוגים של דפוסי חשיבה שליליים וחרדות, החל מבעיות אכילה, פגיעות מיניות ובעיות שינה ועד לפוביות שונות, דיכאון והתמכרות לסמים. הקשת הרחבה של קהל היעד של הטיפול הופך אותו למתאים לאנשים רבים שזקוקים לסיוע ולא יודעים מי יוכל לסייע להם.

קצת על מכון חיבורים

מכון חיבורים, המתמחה בטיפול CBT ובטיפול בחרדות בכלל, מעניק את הטיפולים הללו באמצעות המטפלים הטובים ביותר בתחום, כולם בעלי הכשרה והשכלה מקצועית. חיבורים הוא המכון הישראלי לטיפול בחרדות ומתמחה בתחום הזה, ועל כן פנייה אליו היא פנייה למוסד מוכר, מקצועי ומומחה שייתן מענה לכל הבעיות הללו באופן היסודי והמקצועי ביותר.

אם אתם חושבים שדפוסי חשיבה שליליים משפיעים על חייכם באופן משמעותי, אולי הגיע הזמן לשקול את הטיפול הזה ולהפוך את החיים לטובים וחיוביים יותר. זה ידרוש מכם השקעה, תרגול ומילוי המטלות שתקבלו בטיפולים, אבל אם תפעלו בנחישות, הטיפול הזה יוכל בהחלט לעזור לכם והתוצאות ישרתו אתכם לטווח ארוך.

אולי תאהב גם

נגישות