40 שבועות של ציפייה – באיזה חודש אני

חודשים בהיריון

רופאים ושאר אנשי מקצוע בתחום ההיריון, נוטים להתייחס להתפתחותו במונחים של שבועות וטרימסטרים. נשים בהיריון לעומת זאת ולא רק הן, מוצאות שנוח יותר לדבר במונחים של חודשים. אלא שאין ברירה – אתן חייבות להכיר ולהבין גם את "השפה של הרופאים".

ראשית, נבלבל עוד קצת

שבועות, חודשים, שלישים, "טרימסטרים" – מבלבל? כדי להוסיף לבלבול, יש את העניין הזה שבחודשים שונים, יש מספר ימים שונה – 28, 29, 30, 31. עוד לא תיקנו את זה ולא נראה שיתקנו בקרוב. מילא זה – מדובר בעניין ידוע, אבל האם שמתן לב לכך, שהחודש הראשון להיריון הוא בכלל לא חודש? הוא מתואר כשבועות 1 עד 6 להיריון! הסיבה לכך, היא שבתחילת תקופה זו יש שבועיים שהם לא ממש ההיריון עצמו, אלא הזמן שבין הווסת האחרונה לבין הביוץ וההפריה. אבל מאחר שהרופאים סופרים גם שבועיים אלה, הם כן נכללים בקביעת השבוע שבו נמצא ההיריון. מבלבל, אה? אז עכשיו, בואו נעשה קצת סדר:

באיזה חודש את?

החודשים והשבועות בהיריון מתוארים כך:

חודש ראשון – שבוע 6-1

חודש שני – שבוע 10-7

חודש שלישי – שבוע 15-11

חודש רביעי – שבוע 19-16

חודש חמישי – שבוע 23-20

חודש שישי – שבוע 27-24

חודש שביעי – שבוע 32-28

חודש שמיני – שבוע 36-33

חודש תשיעי – שבוע 42-37

שלושת הטרימסטרים, הם:

טרימסטר ראשון – בשבוע 13-1

טרימסטר שני – שבוע 26-14

טרימסטר שלישי – שבוע 42-27 (עד הלידה)

עוד כמה דברים, מעניינים ושימושיים

איך מבינים את הרישום של הרופאים? לשם הדוגמה הממחישה, ניקח משפט בסינית של רופאים: "הריון בשבוע 10 + 3" – מה זה אומר ב"שפת בני אדם"? לא, את לא בשבוע העשירי להריון עם שלישיה. אלא את בהיריון שעבר כבר עשרה שבועות ושלושה ימים ואת נמצאת ביום השלישי בשבוע החדש. משמע – במסגרת שבוע 11 להריון, שבוע שהוא חלק מהטרימסר הראשון.

למה סופרים מהווסת האחרונה ולא מהביוץ וההפריה? – כי לא תמיד ניתן לדעת בדיוק מתי הביוץ התרחש.

"מחשבון הריון" – יש מחשבונים (גם באינטרנט) שמסייעים לביצוע החישוב המסתורי הזה. גם טבלאות.

איך מחשבים לבד במהירות? לוקחים את "השבוע" שבו נמצאים לפי הרופאים, מורידים ממנו 2 (השבועיים מהווסת האחרונה לביוץ) ומחלקים ב 4. שבוע 22 למשל, פחות שבועיים זה 20, לחלק ל 4 זה 5, משמע – את בחודש החמישי להיריון.

לסיכום

אומרים שמה שהאם עוברת משפיע על התינוק. אז כול החשבונאות הזו בוודאי תעזור לו או לה להיוולד גאונים ותגביר את הסיכוי שהם יהיו בעתיד רופאים או רואי חשבון. ואם אין לך כוח לכול זה, תמיד יש מחשבוני עזר.

אולי תאהב גם

נגישות