מדריך תזונה לספורטאים: מרכיבי התזונה שאתם חייבים בתפריט

כספורטאים פעילים את נדרשים לשלב בתפריט שלכם מרכיבי תזונה שנועדו לספק לכם אנרגיה אך רכיבים שנועדו להפחית את הסיכוי לפציעות לצד שיפור ביצועים. מהם מרכיבים התזונה שאתם חייבים לשלב בתפריט היומי שלכם? להלן הסקירה.

מרכיבי תזונה לספורטאים: חיוני לטובת מתן תמיכה נכונה לגוף

תמיכה תזונתית בספורטאים המבוססת על מרכיבי תזונה שונים נועדה לשפר את היכולת שלכם להתאושש לאחר אימון כמו גם לטובת שיפור היכולות הפיזיות. למעשה, כל תזונה לקויה בשגרה של פעילות גופנית עלולה להוביל לנזקים משמעותיים שכוללים בין היתר סיכון מוגבר לפציעות לצד אנרגיה נמוכה שמשפיעה באופן ישיר על המצב המנטלי, כולל כאבי שרירים. בשל כך, חשוב להבין כי ספורטאים נדרשים לסגל בתפריט מאזן חיובי ומאוזן שנועד לשמור על מסת השריר והבריאות אך גם לטובת הארכת זמן התאוששות לאחר אימון, ובהתאם לכך גם יצירה של ביצועים ספורטיביים משופרים. שימו לב כי לא כל רכיב תזונתי מתאים לכל ספורטאי, אולם ישנם אבני יסוד חשובים עליהם צריך להקפיד בכל הקשור למרכיבי התזונה. מהם? להלן הפרטים.

אבקת חלבון

בניית רקמת השריר בצורה מיטבית היא חלק בלתי נפרד מהמטרות של כל ספורטאי. דרך רכישה של אבקת חלבון ניתן לספק לגוף רכיב מזון חיוני ואיכותי אשר באמצעות ניתן לבנות את רקמת השריר בצורה נכונה לצד יתרונות בריאותיים נוספים הגלומים באבקת החלבון. כיום ניתן לבצע את הרכישה של אבקת חלבון דרך חברות מקצועיות המתמחות בתחום, כמו טבע בריא המציעה חווית רכישה מותאמת. יש באתר מבחר רחב שמחולק לפי סוגים כמו גם אפשרות לקבל את המשלוח עד הבית במשלוח אקספרס לכל רחבי הארץ.

מדריך תזונה לספורטאים: מרכיבי התזונה שאתם חייבים בתפריט

שומן

מרכיב תזונה חיוני בעבורכם כספורטאים הוא שומן שתפקידו הוא להפיק את האנרגיה לטובת הפעילות הגופנית, בייחוד כאשר מדובר בפעילות גופנית מאומצת. חשוב להבין כי בשומן ישנן חומצות חשובות הנקראות חומצות אמינו, כמו אומגה 3. כאשר צורכים באופן קבוע את חומצות האמינו הללו ניתן להפחית את הסיכון לדלקות כמו גם ליצור מאזן אנרגטי שמונע חוסרים תזונתיים שישפיעו על היכולת הספורטיבית שלכם.

מגנזיום

המגנזיום הוא רכיב תזונתי האחראי על תפקוד הלב כמו גם מערכת העצבים. בעבורכם כספורטאים המגנזיום תורם להתאוששות מהירה מהאימון לצד הפחתת הסיכוי למחלות לב. ניתן לצרוך מגנזיום דרך מקורות טבעיים כמו אגוזים, קטניות ומזון מהחי לצד תוספי תזונה ייעודים הנספגים בצורה מיטבית בגוף.

ברזל

במצב שבו קיים מחסור בברזל בגוף, הרקמות אינן יכולות לשאת את החמצן בצורה מיטבית ובעקבות כך אתם עלולים להרגיש עייפות רבה (גם אם ישנתם היטב) כמו גם אנמיה. בהתאם לכך, הסיכוי לפציעות עולה ועל כן חשוב מאוד לערוך מדי מספר חודשים בדיקות דם ולבחון את רמת הברזל בדם, מתוך מטרה לסגל לתזונה רכיב תזונה עיקרי וחשוב לטובת התאוששות מהירה מאימונים, שיקום מפציעות וכן לתחושת עוררות.

פחמימות

מאגר אנרגיה חשוב מאוד לגוף האדם הוא כמובן הפחמימות. מאחר ואתם כספורטאים מבצעים פעילות ספורטיבית בעצימות גבוהה, מאגר הפחמימות שלכם מדלדל באופן משמעותי ובכך משפיע על המאזן הקלורי. מאחר וכמות הפחמימות המומלצת משתנה בהתאם לגיל, משקל וסוג הפעילות הספורטיבית חשוב מאוד לצרוך פחמימות מורכבות ואיכותיות כמו קטניות, דגנים מלאים וירקות. שימו לב כי גם התזמון של אכילת הפחמימה הוא חשוב מאוד ועל כן רצוי להתייעץ עם תזונאי המתמחה בתזונה לספורטאים, מתוך מטרה לשלב בתפריט פחמימות איכותיות ולא פחמימות ריקות כמו חטיפי אנרגיה.

אולי תאהב גם

נגישות