ריצת נפח: האם היא תתרום לבריאות ולכושר שלכם?

אם גם אתם מאמינים שגופכם הוא המקדש שלכם, ומקפידים לשמור עליו כמה שיותר ולתת לו את היחס שמגיע לו, אתם כנראה פועלים כדי לעשות זאת בכמה מישורים שונים. אנחנו בטוחים שאתם מתעניינים תמיד בתזונה טובה יותר ואולי אפילו נעזרים בתוספים שונים להשלמת חוסרים, שאתם נמנעים מהרגלים מגונים ומזיקים כמו עישון סיגריות, שתיית אלכוהול ולחץ מופרז בעבודה ושאתם לא מוותרים על חופשות והפוגות מחיי השגרה אחת לכמה זמן. יחד עם זאת אין ספק שאחד הדברים שחשוב לסגל ולהקפיד עליהם הוא כושר גופני ובזמן האחרון נדמה כי המושג "ריצת נפח" הולך ותופס יותר כותרות ועניין אצל ספורטאים וחובבים כאחד. אז על מה בדיוק מדובר? האם זוהי ריצה שיכולה לתרום לכושר הגופני ולבריאות? למי זה מתאים ואיך עושים זאת נכון? הנה כל מה שחשוב לדעת על ריצת נפח.

מהי ריצת נפח?

אז אם אתם מחפשים אימון יעיל באמת שמתאים לסוגי אנשים רבים, אין ספק כי ריצת נפח היא טכניקה שחשוב להכיר. מדובר למעשה על סוג אימון כזה שנפח הריצה בו הוא גדול ומשמעותי (ומכאן גם השם של הטכניקה), אך כזו המתבצעת בצורה מדורגת לרוב במסגרת כזו של שני אימונים בכל שבוע, כאשר הראשון הוא אימון של ריצה קצרה יחסית והשני הוא אימון מקיף וארוך יותר באופן משמעותי.

מה המטרה של ריצת נפח?

המטרה של ריצת נפח היא לשפר את טכניקת הריצה, לאפשר פעילות אירובית איכותית וטובה וכן לסייע בשריפת שומנים יעילה.

מה היתרונות של ריצת הנפח?

לריצת נפח יש כמה יתרונות משמעותיים שחשוב לדבר עליהם:

ניצול והמרת שומן לטובת הפקת אנרגיה

זוהי ריצה שמאפשרת שריפה טובה ויעילה במיוחד של שומנים ומתאימה למי שמכוון לחיטוב הגוף ולירידה במשקל. בגלל האופי המנוגד של שתי הריצות, הגוף לומד לשרוף שומן מהר יותר ובצורה יעילה וטובה יותר.

הכנה מצוינת לקראת תחרויות

בגלל שמדובר על ריצה ארוכה יחסית, זוהי הכנה מצוינת לאצנים, במיוחד בענפים בהם הריצה היא חלק משמעותי. בדיוק בגלל זה ריצת נפח היא נפוצה לא רק אצל ספורטאים חובבים שרוצים להקפיד על אורח חיים בריא, אלא גם אצל רצי מרתון, נשים וגברים שמתחרים בתחרות איש הברזל ומתעמלים אולימפיים.

ריצת נפח: האם היא תתרום לבריאות ולכושר שלכם?

שיפור תנועתיות

מדובר אומנם על ריצה ארוכה, אך בהגדרה ריצה היא איטית ולא אתגרית. כך למעשה מאפשרים לגוף להתרגל לריצה ולתנועה בלי מאמץ מיותר ובלי סיכונים ואפשר לשפר את התנועתיות של הגוף לקראת אימונים עצימים יותר.

מהו מרחק הריצה?

מרחק הריצה משתנה בהתאם למטרה. אצל חובבים נפח הריצה הרצוי הוא בדרך כלל עשרה קילומטרים. כאשר מדובר ע על ריצות הכנה לקראת תחרויות מרתון או איש הברזל אנו מדברים כבר על טווחים גדולים יותר של בין 16 ל-23 לריצה הקצרה ו-20 עד 38 לריצה הארוכה. הדופק בריצה צריך לעמוד בערך על 65-70 מהדופק המקסימלי האישי של כל אדם.

טיפים לריצת נפח

  • הקפידו לשתות הרבה מים לפני הריצה, מפני שבמהלכה אתם צפויים לשרוף הרבה מאד אנרגיה לאורך זמן רב.
  • כמה שעות לפני האימון מומלץ לצרוך בתזונה שלכם כמות פחמימות גדולה ויפה שתתן אנרגיה.
  • רבע שעה לפני האימון כדאי לאכול פרי לאנרגיה ואפשר לשתות גם קפה שחור להמריץ את הדם.
  • מומלץ תמיד להיעזר במדריך מקצועי ולצאת לריצה עם שותף לדרך כדי להימנע ממצבים של סיכון.

אם תאהבו את הטכניקה תוכלו לשמור איתה על אורח חיים בריא תמיד.

אולי תאהב גם

נגישות